Kočičí přání

  • 0 koček čeká na dárek
  • 2 427 obdarovaných koček
  • 2 504 040,- celková podpora od vás
  • 599,- zarezervováno
  • 1 155 461,- v mističkách
  • 2 476 621,- již přišlo

Na této stránce se 5. května objeví profily útulkových koček a jejich přání. Od té chvíle až do 20. května budete moci tato přání plnit, případně kočky podpořit i přisypáním do mističky nebo zakoupením zdravotního balíčku.

Než začne jarní kolo, můžete plnit velké projekty útulků, které jsou zde celoročně.

Partnery tohoto kola Stromu splněných kočičích přání se opět stávají výrobce krmiva Royal Canin, který pro zúčastněné útulky nachystal speciální zvýhodněné ceny, a diagnostická laboratoř Sevaron, která poskytla 50% slevu na zdravotní testy.

V případě jakýchkoli nejasností nám pište na info@kociciprani.cz.
Děkujeme.
Váš tým Kočičího přání

Jak to funguje

Na hlavní stránce vidíte fotografie koček, jejich příběhy a přání. Pokud vás konkrétní zvíře zaujme, kliknete na něj a dostanete se k dalším informacím. V profilu zvířete je kontakt na organizaci, v jejíž péči se nachází, číslo účtu a variabilní symbol a vše potřebné pro zaplacení dárku.

Máte několik možností jak pomoci.

Nechte nám na sebe kontakt, nebojte nebudeme ho šířit dál, ale na mail Vám po skončení akce pošleme fotografii Vašeho zvířete s dárkem. Může se však také stát, že se Vám ta vybraná kočka líbí hodně. Smutně se dívá a říká „Vem si mě domů“. V tom případě neváhejte a na kontakt v profilu napište nebo zavolejte a domluvte si návštěvu, přibalte si přepravku, občanský průkaz a hurá pro ni!

Na hlavní stránce také najdete možnost vyhledávání podle krajů, organizací a jména kočky.

Hodnotu materiálních i finančních darů poskytnutých kterékoliv ze zúčastněných organizací lze ve smyslu zákona č. 586/1992 Sb. o daních odečíst z daňového základu (pro fyzické osoby paragraf 15, pro firmy paragraf 20). Fyzické osoby si od základu daně mohou odečíst hodnotu darů, pokud jejich součet ve zdaňovacím období přesáhne 2 % ze základu daně nebo činí-li alespoň 1 000 Kč. Celkově lze odečíst až 10 % ze základu daně. Toto potvrzení Vám na požádání vystaví organizace, která pečuje o vámi obdarované zvíře, kontaktujte tedy vždy přímo obdarovaný útulek.

Proměna - AVA

Byla nalezena v krabici spolu s dalšími koťaty na náměstí ve Velvarech.

Proč plnit kočičí přání?

Kočka je u nás jedním z nejčastěji pořizovaných domácích mazlíčků. Když přijdete po dlouhém dni z práce, vyčerpaní a někdy i pěkně naštvaní, dokáže vrnící kočka, která se vám už mezi dveřmi ovine kolem nohou, zázraky. Kočka pomáhá vytvářet atmosféru domova.
Na venkově zase s nadšením likviduje hlodavce. Kočky jsou součástí naší kultury po staletí. Přesto každý rok skončí velké množství koček vyhozené na ulici, protože se o ně jejich majitelé již nechtějí starat. Další vypadnou z okna, umírají na následky týrání a stovky koťat jsou utopeny, či zabity různými, často velmi vynalézavými způsoby.

Městské útulky jsou povětšinou určeny pro psy, na kočky nemají dostatečnou kapacitu. A v tuto chvíli nastupují spolky a další organizace, které se snaží tuto situaci řešit – provádějí odchyty za účelem kastrací, léčí, zachraňují, hledají nové domovy. Snaží se šířit osvětu, kastrují, aby předešly zbytečné smrti nechtěných koťat. V naprosté většině jsou to organizace bez zaměstnanců, o zvířata pečují bez nároku na odměnu jejich dobrovolníci a členové. Každá koruna je tedy velmi vítána.
Organizátoři akce jsou na tom stejně – motivuje nás pouze láska ke kočkám a chuť pomáhat. Náklady na akci jsou tím pádem skoro nulové, potřebné výdaje na propagaci jsou hrazeny ze soukromých zdrojů, případně přímo od Vás, kteří na tento konkrétní účel zašlete příspěvek. Každá získaná koruna jde přímo na pomoc kočkám a vám bude odměnou kočičí vrnění.

Proměna - ŠTĚNATA

Koťata odkojená fenkou Adélkou, poté co přišla o svou mámu.

Historie projektu a lidé za ním

Kočičí přání vzniklo pod celým názvem „Strom splněných kočičích přání“ v půlce prosince 2010. Na jednom diskuzním fóru nadhodila Lenka Palová nápad udělat akci na podporu útulků, která by byla zvířecí mutací stromů přání, jaké se dělají pro děti z dětských domovů.
Netušila tehdy, do čeho se tím uváže, její zkušenost s útulky začínala a končila u kocoura Batula, kterého si přinesla z jednoho domácího depozita.

Nápadu se chytily dvě členky OS Devět životů (dnes už o.p.s.) – Františka Kernová a Zuzana Harcubová. Během týdne byl spuštěn web, osloveny útulky a začalo se s vkládáním zvířat a jejich přání. Nikdo nečekal takový úspěch. Vybralo se 96 338 Kč pro 218 zvířat během přibližně 14 dnů. Pod tlakem ze strany útulků a veřejnosti nezbylo než udělat další akci :-).

Vznikla tak velikonoční Kočičí koleda. Akce se od té doby koná dvakrát ročně – na Vánoce a Velikonoce. Nadšení z úspěchu pohání organizátory dál a inspiruje k neustálé snaze o zlepšení. Cílem je získat pro kočky v útulcích ještě více prostředků a pomoci jim zároveň hledat domovy – což se Stromu přání také daří.

Od podzimu 2011 přebírá patronát nad akcí Ester Kočičková, která na podporu akce natočila i spot. S třetím kolem web dostává zcela nový vzhled a funkce a další vylepšení průběžně přibývají. Tým se rozšířuje o další stálé pomocníky. O technickou část se stará programátor David Slačálek, se sociálními sítěmi pomáhá Martin Roman a s komunikací s účastníky, zadáváním na web a kontrolou Věra Pavlíková, členka Devíti životů, které se v průběhu přetransformovaly z občanského sdružení na o.p.s.. S organizací pomáhá průběžně několik dalších dobrovolníků.

V průběhu roku 2016 dochází k osamostatnění projektu od původní organizace, v týmu zůstávají stejní lidé, jen už nejsou členy Devět životů, o.p.s.

Lidé kolem Kočičího přání mají velké plány a spoustu nápadů. Dosud se bohužel nenašel nikdo ochotný sponzorovat jejich koníček jménem „kočky“, proto musejí chodit do práce a zároveň jsou limitováni financemi v oblasti propagace a různých dalších vylepšení, což velké plány brzdí. Všichni mecenáši jsou tudíž vítání s otevřenou náručí!

Podmínky účasti, aneb chcete se přidat?

Kočičího přání se může účastnit každá organizace, která splňuje určité podmínky. Zaměřujeme se na spolky, sdružení a o.p.s., ne na útulky financované městy. Účastníky vybíráme podle našeho nejlepšího svědomí, klademe důraz na transparentní fungování, k čemuž patří také funkční webové stránky, na kterých útulek či depozitum informuje o počtu zvířat ve své péči, počtech umístěných zvířat, aktualizuje nabídku zvířat. Pravidelně sledujeme výroční zprávy organizací a jejich aktivitu. Původně byl základním požadavkem i transparentní účet, to se však ukázalo nereálné – některé zavedené organizace ho nemají a kvůli jedné akci si ho nechtějí pořizovat. Důležitá je pro nás i dobrá pověst organizace a schopnost bezproblémové komunikace. Rádi pomáháme nově vzniklým spolkům se zviditelnit a získat do začátku finanční injekci. V jejich případě jsou podmínky přijetí mírnější. Poslední slovo však vždy zůstává na nás, zda se pro přizvání organizace společně rozhodneme.

Ve chvíli, kdy se organizace stane účastníkem akce, zavazuje se, že včas dodá informace o doručených financích a materiálních darech získaných v rámci akce, a hlavně finance beze zbytku využije k účelu, ke kterému byly získány. Také zajistí vystavení potvrzení o daru pro dárce, kteří o to projeví zájem a pošle nám fotografie zvířat s jejich dárky pro přeposlání dárcům. Zúčastněná organizace se zavazuje dávat do nových domovů pouze zvířata zbavená vnějších i vnitřních parazitů očkovaná a dospělé kočky kastrované.

Kdo se nemůže zúčastnit?

Je nám to líto, ale akce není určena pro soukromé nálezce. Jsou to lidé, kteří často pomoci bezprizorním zvířatům a péči o ně věnují všechen svůj čas, energii a finance. Tyto osoby však nemohou vystavit potvrzení o daru, nelze bohužel nijak ověřit transparentnost jejich hospodaření a z právního hlediska nemohou dary pro své svěřence ani oficiálně přijímat. Protože chceme nejen získávat prostředky, ale také pomoci s hledáním domovů pro opuštěné kočky, nepodporujeme činnost organizací, které zvířata pouze hromadí a nesnaží se jim hledat nové majitele. Považujeme to za nezdravé, kočky potřebují dostatečný životní prostor, jinak mohou být velmi stresované.

Kontakt

V profilu každé kočky naleznete kontakt na organizaci, která o ni pečuje. S dotazy ohledně možnosti vybrané zvíře adopotovat, nebo podpořit nad rámec akce se obracejte přímo na osobu uvedenou zde jako kontaktní – poví Vám nejlépe co je potřeba.

Akci pořádá Kočičí přání z.s.